6.10 Yama Notları

TL;DR 6.10 Yamasına hoşgeldiniz. Yeni yamanın ilk göze çarpan detayı Taliyah’ın artık aramızda olması. Mobil şampiyon kervanına en son ...

TL;DR

6.10 Yamasına hoşgeldiniz. Yeni yamanın ilk göze çarpan detayı Taliyah’ın artık aramızda olması. Mobil şampiyon kervanına en son katılan şampiyonumuz Taliyah Yetenek Gücü taşıyıcı ve orta koridor şampiyonu. Genel hatlarıyla kitle kontrol yeteneklerine sahip olan Taliyah’ın ilk bakışta biraz pasif bir sinerji yarattığı düşünülse de takım kompozisyonlarındaki frontliner tarafını doldurabilecek yeteneklere sahip. Hikâyesinden bildiğimiz Yasuo ile wombo combo yapmaları da olası. Riot’ın hikâyedeki bu unsuru gameplayine de yansıtması ayrı hoşuma gitti. Elbette Taliyah’ın da kendine has bir combosu var. W’su ile belirlediği hedefteki şampiyonları istediği yöne savurup önceden o bölgeye yerleştirdiği kayalar (E) ile rakibe safe bir initiate edebilir, ardından 4 tane kaya parçası fırlatarak (Q) hatrı sayılır bir hasar vermeniz olası. Matematiksel hesaplama konuşuyor. Ultisi bana ilk başta Ekko’nun güvenli koridor tutuşunu hatırlatsa da koridor baskınları için önceden hazırlanmış bir combo ile rakiplerini zorlayacak çünkü ultisi ile koridora geldiğinde ilk işi rakiplerini havaya savurmak olacak. Elinizden geldiğince takım arkadaşlarınızdan uzaklaşıp dodgelamaya çalışın.
Şimdilik PBE’de teste tutulan 6. Ve 7. Seviye Şampiyon Ustalığı halen test aşamasında fakat yeri geldiğinden ötürü yazıda bahsetmek istedim. Unofficial notlarda 6.10 ile geleceğine yönelik herhangi bir not yok fakat content olarak 6.10 cycleında bulunduğundan bahsetmek istiyorum. Her seviyenin kendine has gereksinimleri (parçacık, öz) ve alt dereceleri var. 6. Seviye için en az S- yapmanız gerekirken 7. Seviye için bu derece S. 6.Seviye adına 500 mavi öz ve 7. Seviye için ise en az 600 mavi özünüzün olması dahilinde Hextech Crafting aracılığı ile seviyelerinize ve ifadelerinize kavuşabileceksiniz.

 Son 2 yamada alt koridordan kopmak bilmeyen Minator’u biraz koridordan uzaklaştırmak istemişler. Erken safhalarda ultisinden gelen hasar azaltma oranında bir miktar oynandı. Öte yandan MYMU’dan nasiplenen Anivia için birkaç güzel trim yapılarak daha kullanışlı bir hale getirildi. Şaşırtan değişiklikler biri Jinx değişiklikleri!  Q’sunun taban Saldırı Hızı yükseltilirken yeteneği değiştirdikten sonra gerçekleşen Saldırı Hızı’nın yeteneğe yaptığı “erime” artık daha etkili. Eski haliyle bonus AS’iniz 80%’den etkileniyorken artık 75%’i etkilleyecek. Bu yamanın belki de en baş bela olabilecek şampiyonlarında biri de Master Yi. Sıkı durun! Wuju Stili’nin aktif bonus gerçek hasarı yükseltildi. Bunun yanı sıra Yi’nin temel eşyası olan Jilet Gibi’nin de rakibe uyguladığı hasrı ve Saldırı Hızı yükseltildi! Açıkçası Jungle metasının ezberi bir nevi bozuluyor. Aslında, 6.9 ile havuz açısından genişletilmişti fakat Jilet Gibi’ye getirilen bu buff sayesinde ADC ve Assassin jungler görmemiz olası. Özellikle düşük liglerdeki arkadaşlar, bol bol Master Yi, Xin Zhao görebilir.

Herkese iyi  6.10 Yaması dilerim.

Yeni Şampiyon

Taliyah, Taşların Dokuyucusu

Farklı olmak daima zordur. Yeri sarsan güçleri nedeniyle Taliyah da her zaman aykırı bir kız. Ayaklarının altındaki toprağı dokuyarak ölümcül bir silaha dönüştüren kontrol büyücüsü Taliyah bir hedefi gözüne kestirdiğinde, dünyanın kendisi onu hedefine ulaştırmak için yerinden oynuyor.

Temel Bilgiler:
 • Taban HP: 500
 • HP artışı: 75
 • Mana: 340
 • Mana artışı: 60
 • Taban HP yenileme: 1.2
 • HP yenileme artışı: .14
 • Saniyede Mana yenilemesi: 1.4
 • Saniyede Mana yenileme artışı: 1.7
 • Taban hasarı: 56
 • Taban hasar artışı: 3.3
 • Taban zırhı: 20
 • Zırh artışı: 3
 • Taban Büyü Direnci: 30
 • Hareket Hızı: 325
 • Saldırı menzili: 525
Yetenekler

Taş Kızak (pasif)

Taliyah, savaş dışındayken 20-40% Hareket Hızı kazanır. (eviye arttıkça hızlanır: “seviye 1 – 18: 20/22/23/24/26/27/28/29/30/31/32/33/34/35/37/38/39/40%”

Taş Hasadı (Q)

60/65/70/75/80 Mana
10/8.5/7/5.5/4 saniye Bekleme Süresi

Taliyah, zeminde bir alan belirleyerek (işleyerek) dilediği noktaya 5 tane kaya fırlatır ve isabet ettiği alana 60/80/100/120/140 (+.4 YG) büyü hasar verir. Aynı hedefe bir sonraki vuruş 50% az hasar uygular. Fırlatılan taşlar zemini birkaç saniyeliğine (tahmini 180) işlenmiş zemin olarak özel bir pasif bırakır. (bu süre edinilen CDR ile azalmakta)

Taliyah, işlenmiş zemin üzerinde 10-20% Hareket Hızı kazanır. İşlenmiş zemin üzerinden kullanılan Taş Hasadı sadece bir kaya fırlatır ve Mana bedelinin yarısı geri kazandırır.

Yerden Bitme (W)

70/80/90/100/110 Mana
16/14/12/10/8 saniye Bekleme Süresi

İlk kullanım: Bir hedef seçtikten kısa bir gecikme sonrasında alandaki rakiplere 60/80/100/120/140 (+.4 YG) büyü hasarı ile verir ve havaya savurur.

İkinci kullanım: Rakipleri seçilen yönde fırlatır.

Toprak Bozumu (E)

90/95/100/105/110 Mana
16/14/12/10/8 saniye Bekleme Süresi

Taliyah, karşısındaki zemini kayalarla doldurur. Kayalar, üzerilerinde atılma girişiminde bulunan rakiplere tepki vererek patlar ve 80/105/130/155/180 (+.4 YG) büyü hasarı verir ve 20% (+ her 100 YG için ~4%) rakipleri yavaşlatır. Birkaç saniye sonra da kalan kayalar patlayarak bir miktar daha hasar verir.

Kayalanmış alandan geçen rakipler ittirilir, ileri atılır (flash da tetikliyordur tahminimce) veya çekilirse (Thresh Q, Nau Q) yerdeki kayalar tetiklenerek her biri 40/52.5/65/77.5/90 (+.2 YG) büyü hasarı verir. Maksimum 4 kaya patlar.

Örgü Duvar (R)

Menzil: 3000/4500/6000
100 Mana
160/140/120 saniye Bekleme süresi

İlk kullanmada izlenecek yol ortaya çıkar. İkinci kullanımda yol boyunca seyahat başlar. Bu esnada hareket etmek veya hasar almak ultiyi bozar.

Deaktif edildiğinde taş yol bozulur. Yolculuk 6/7/8 saniye boyunca sürer.

Taliyah’ın ultisinin yeryüzünde bıraktığı hattı kaldırmayı unutmayın. Ultisinin etksi Jarvan IV’un ultisinin etkisi ile hemen hemen aynı. Yani rakibi ganklemek için gittiğiniz bir lanede ultiniz ile rakiplerin arasına girip kapamadığınız takdirde Xv1 kalmanız ihtimal.

Yeni Sihirdar SimgeleriYeni kostümlerin yanında 6 tane de yeni simgemiz var. Super Galaxy Fizz ve Chomper,Super Galaxy Kindred‘den Kurt ve Kuzu, Super Galaxy Shyvana‘nın insan ve ejderha formları.

Sanat Görsel Güncellemesi

Gün geçtikçe bir süre yeniliğe boğuluyoruz. MYMU ile gelen eşyalardan tutun yeni bir şampiyonun duyurulması, önce Yorick Mori’nin eden geçmesini umarken Ryze’ın bir rework daha geçireceği; bununla kalmayıp sezon içerisinde Warwick’e de bir rework getirmeyi, bütün bu hummalı çalışmalardan sonra bir sonraki reworkün assassinlere getirilieceği duyuruldu. Evet, Warwick elden geçirilecek ve yine evet. O çok sevdiğiniz Akali, Talon, Shaco (?), Katarina vb. gibi şampiyonlara da MYMU’daki gibi değişiklikler gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Bu sezonun mekanik olarak daha dinamik geçtiği ciddi anlamda çok ön planda. Yani rotasyonlardan tutun, yamadan yamaya değişen şampiyon/item dengeleme grafiğine kadar. Bir önceki Sezon Öncesi Dönem’de sadece tek bir hususa dayalı hazırlıklar yapıldı tahminimce. Elbetteki planlarında dahası vardı fakat bana kalırsa tek bir yeniliğe odaklanıldı, Summoner’s Rift (Sihirdar Vadisi) güncellemesi. 2014’te paylaşılan ilk görüntüler ne kadar köklü bir değişikliğin bizi beklediğini gösteriyordu. Oyunun bugünlere gelmesindeki en büyük katkı payını elinde barındıran, yeryüzündeki rekabeti üst düzeye çıkartan en popüler haritanın oynanışı oldukça eskiydi. Kim bilir, eğer harita güncellemesi gelmese idi bu sezonki birkaç reworkü geçen sezon içerisinde görebilirdik. Warwick için bu kadar beklemiş olmamayı dilerdim ama günün sonunda Warwick’i de Yorick Mori’yi de hatırlatacaklar, hatırlayacaklar.

“You will remember Yorick Mori.”

Asıl değinmek istediğim konu; geçen yamada Trundle görselleri yenilenmişti. 6.10 Yaması ile Aşağı Koridor’un Yaman Topçu’sunun kostümlerinin sanat görselleri yenileniyor!

Riot Kızı Tristana

Samimi Cin Tristana

İtfayeci Tristana

Gerilla Tristana

Korsan Tristana

Malesef şimdilik Roket Kız Tristana için elimizde bir bilgi yok.

Shurima Hikâye Güncellemeleri


Taliyah’ın gelişi ile Shurima’ya bağlı şampiyonların hikâyeleri de değişti. Merak ettiğiniz hikâyeleri Shurima’ya doğru! sayfasından erişebilirsiniz.
Şampiyon Ustalığı 6. ve 7. Seviye

Tahminim bir kısmınız ustalaşma puanı aldık sonra bunun bir sonu olmayıp 100 binlere, 200 binlere gittikçe bu hususu merak etmiştir. “132.234 puan yaptım ama eğer yeni bir seviye gelirse ne olacak?” gibisinden iç geçirmişsinizdir. Riot Socrates yeni Şampiyon Ustalığı sistemini şu sözlerle izah etti:

6. Seviye için: 5. seviye olduğunuz bir şampiyon ile S- veya üstü bir derece yaptığınızda Ustalık Simgesi kazanacaksınız. 6. Seviye’ye geçiş için Hextech Crafting ile 2 Ustalık Simgesi + 500 mavi öz veya şampiyon parçacığı veya önceden aldığınız şampiyona ihtiyacınız var.

7. Seviye için: 6. seviye olduğunuz bir şampiyon ile S veya üstü bir derece yaptığınızda Ustalık Simgesi kazanacaksınız. 7. Seviye’ye geçiş için 3 Ustalık Simgesi + 600 mavi öz veya şampiyon parçacığı veya önceden aldığınız şampiyona ihtiyacınız var.

Riot’un notları ise şu yönde:

“HEXTECH USTALIĞI Ustalık imgeleri belli bir şampiyonun kristali, kalıcı malzemesi veya mavi özle birlikte işlendiğinde, o şampiyonun bir sonraki ustalık seviyesi açılıyor
SÜRPRİZ!İlerideki yamalardan birinde RP veya IP karşılığında Mağaza’dan alınarak sandıklarda kalıcı şampiyon veya şampiyon bulma ihtimalini arttıran yeni bir gizemli şampiyon eşyası ekleyeceğiz”

Erken Teslim Olma ve Yeniden Oynama

PBE’de şu sıralar teste tabii tutulan Early Surrender (Erken Teslim Olma) ve Remake’in (Yeniden Oynama) 6.10 ile gelip gelmeyeceği resmi notlarla birlikte açıklanacak. Şimdilik PBE’de geçerli olup oyunculardan biri bağlanmadığı takdirde ve o süre esnasında herhangi bir katletme olmadığı takdirde taraflar sohbete /remake yazıp maçın tekrarlanmasını oylayabilecekler.

Oyun içi dosyalardaki bahsi geçen durum şöyle:

game_announcement_OnSurrenderEarlyAllowed

“Your team has X seconds to remake the game because a player dc’d and no kills occurred. Vote to end the game by typing /remake in chat.

Only the dc’d player will take a loss. This vote can only occur once.”

“Takımından bir oyuncu oyuna hiçbir şekilde bağlanmadığı ve bu süre içerisinde taraflardan İlk Kan akmadığı için maçı tekrarlatmak için X saniyen kaldı. Oyunu bitirmek istiyorsan sohbete /remake yaz.

Oyuna bağlanmayan oyuncuların geçmişin bu oyun Kayıp olarak gözükür. Bu oylama sadece bir kere gerçekleşir.”

game_announcement_OnSurrenderEarlyAccomplice

“To protect high-tier competitive integrity, your remake would count as a loss because the dc’d player is in your premade”

“Oyunun rekabet adilliğini korumak maksadıyla remake talebi edilen maçın Kayıp olarak sonuçlanacak çünkü oyuna bağlanmayan oyuncu senin arkadaşın”

Bu komutların yanı sıra birkaç ufak dizi mevcut. Bu diziler oylamanın geçersiz olduğu yönündeki açıklamalar.

Planlanan döngüye dahil edilirse 6.10 ile live serverlara gelecek!

Dengeleme Değişiklikleri

Şampiyonlar

Alistar

Kırılmaz İrade (R) hasar azaltma tüm seviyelerde 70%’ten 50/60/70 olarak değiştirildi.

Anivia

Buzul Fırtınası (R)

 • Maksimum genişlikteki bedeli 40/50/60’tan 30/45/60’a düşürüldü.
 • R başlangıç boyutu 150’den 200’e yükseltildi.
 • yetenek ile şampiyon arası aktif mesafe 1000’den 1100’e yükseltildi. yani evvelden yeteneği, şampiyon ile Buzul Fırtınası’nın kullanıldığı yer arasındaki maksimum uzaklık olan 1000 unitten kullanabilirken artık 1100 unitlik bir genişliğe kadar kullanabileceğiz.
 • Kullanım menzili 685’ten 750’ye yükseltildi.
 • Artık Zhonya ve Bard’ın ultisi yeteneği deaktif etmiyor.
 • R leash range increased to 1100 from 1000


Dönence (W) bekleme süresi 6/5/4/3/2’den 6/5.5/5/4.5/4’e yükseltildi.

Işığın Sesi (R) hasarı 200/300/400’den 150/250/350’ye düşürüldü.Zehirli Patlama (Q) menzili 100 arttırıldı. [850]

Zehir (W)

artık araziye çarptığı takdirde durmayacak.
min-max menzili 550-800’den 500-900 olarak güncellendi.


Kara Yel (E) sıçrama miktarı 7’den 6’ya düşürüldü.Sille Tokat (W) bekleme süresi 6/5.5/5/4.5/4’ten tüm seviyelerde 4’e çekildi.


Değiştir! (Q)

 • seviye 1’deki Saldırı Hızı .531’den .625’e yükseltildi.
 • Saldırı Hızı azalması 15%’ten 25%’e yükseltildi.


Patlangaç! (E)

 • hasarı 80/135/190/245/300’den 60/120/180/240/300’e düşürüldü.
 • Mana bedeli 50’den 70’e yükseltildi.Hiçlik Geçişi (pasif) bekleme süresi 23-6 saniyeden 30/18/10/6 saniye (1/6/11/16 seviyeler için) olarak değiştirildi.


Meditasyon (W) YG oranı .15’ten .25’e yükseltildi.

Wuju Stili (E) aktif bonus Gerçek Hasar 12/19/26/33/40’tan 14/23/32/41/50’ye yükseltildi.


Umbra Bıçakları (pasif) .5’lik bir YG oranı eklendi.


Ateş Burgacı (W)


 • alan etkili hasarına .1 YG oranı eklendi.
 • yetenek devredeyken Shyvana’nın rakibe yaptığı normal saldırılara .025 YG oranı eklendi.Seviye başı HP artışı 78’den 90’a yükseltildi.

Gözünü Oy (Q) ipucuna yeteneğin minion ve non-minion birimlere uyguladığı hasar ibaresi eklendi.

Kuzgun Sürüsü (R)


 • minionlara karşı iyileştirme, verilen hasarın 15%’inden 8/11/13 (+3% YG) olarak güncellendi.
 • şampiyonlara karşı iyileştirme, verilen hasarın 75%’inden 30/45/60 (12% YG) olarak güncellendi.Ölümsüz Hiddet (R) yetenek aktifken Tryndamere artık 30/50/70 HP’nin aşağısına düşmeyecek.

Organik Yapıbozum (pasif) YG oranı .4’ten .5’e yükseltildi.

Yaşam Formu Parçalama Şuası (R) YG oranı 1’den 1.25’e yükseltildi.

Vladimir

Kan Vebası (R) iyileştirme [75/125/175 (+.35 YG) isabet ettiği şampiyon başına.]’dan [150/250/350 ( +.7 YG) + alanda isabet ettiği ilk şampiyon için 50% olup diğer şampiyonlar için mevcut değerin 50%’si şeklinde devam eder.) olarak güncellendi. Yani ultinizin isabet ettiği ilk şampiyon sonrası her şampiyon için +50%’lik bir buff.


Diken Bahçesi (pasif) tohumlar doğduktan sonra ezilmeleri gereken süre 1,5 saniyeden 1 saniyeye düşürüldü. W yeteneğiyle elle yerleştirdiğimiz tohumlar için gereken süre hâlâ 1,5 saniye.

Eşyalar


Efsun: Jilet Gibi

Özel Pasif: rakibin maksimum canına bağlı hasarı 3%’ten 4%’e yükseltildi.
Saldırı Hızı 40%’tan 50%’ye yükseltildi.

Avcı Palası + Orman Eşyası
sizden yüksek seviyedeki Orman Canavarını katletmede kazanılan XP ödülü +25’ten +30’a yükseltildi.

Ejderhalar


Okyanus Ejderhası buff artık 5 saniye içerisinde hasar alınmadığı takdirde kaybedilen HP/Mana’nın 4/8/12%’ini geri kazandırıyor.

Sihirdar Büyüleri


Bariyer

Bekleme Süresi 210’dan 180 saniyeye düşürüldü.

Hayalet

Bekleme Süresi 210 saniyeden 180 saniyeye düşürüldü.
seviye ile artan Hareket Hızı 1. seviyede 28%’den başlayıp 18. seviyede 45% olacak.

YORUMLAR

Ad

arayuz,3,bulten,15,diger,8,diğer,1,espor,9,ipucu,22,ipuçları,9,pbe,9,slider,1,sorun,4,
ltr
item
Porocuk: 6.10 Yama Notları
6.10 Yama Notları
https://1.bp.blogspot.com/-Jk1TrWfOSys/V5tWAYHj81I/AAAAAAAAABM/UN8BTR9Jb98dz2adKtL1fJ1iqoUw3UbSwCLcB/s320/6_10_yama_notlari.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Jk1TrWfOSys/V5tWAYHj81I/AAAAAAAAABM/UN8BTR9Jb98dz2adKtL1fJ1iqoUw3UbSwCLcB/s72-c/6_10_yama_notlari.jpg
Porocuk
http://www.porocuk.com/2016/07/610-yama-notlar.html
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/2016/07/610-yama-notlar.html
true
35114548179010119
UTF-8
Loaded All Posts hiçbir şey bulunmadı HEPSİNİ GÖR Devamı Cevap Ver İptal Sil By Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör SENİN İÇİN SEÇTİK LABEL YAZI ARA BÜTÜN YAZILAR Not found any post match with your request Anasayfa'ya dön Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow BU PREMİUM İÇERİKTİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy