Alt Koridorun Dinamiklerini Anlamak İçin Rehber

ALT KORİDOR NEDİR ? Şu an ki metalarda alt koridorun tarifi , bir destek bir nişancı şampiyon içeren çift kişilik koridordur. Bazen meta...


ALT KORİDOR NEDİR ?

Şu an ki metalarda alt koridorun tarifi , bir destek bir nişancı şampiyon içeren çift kişilik koridordur. Bazen meta dışına çıkılıp iki tane sinerjisi yüksek şampiyon gönderilip harika ve bir o kadar da sersemleten bir oyun sergilenir. Bir Thresh/Blitz kombosu aşırı uzak mesafelerden tutmaları ve kule altına fırlatmalarıyla buna örnektir.

Ancak nişancı rolünü almamak tabi ki takım hasarını bir hayli azaltıp kule ve minyon ittirmesini çok yavaşlatacaktır. Ayrıca alt koridorda iki şampiyonun olması Ejderha katletmeyi de kolaylaştıracaktır.

ÖNCELİKLER

– Başta hayatta kalmak var , unutmayın ölüyken hiçbir şey yapamazsınız.

– Minyon skorunuz ikinci olarak.(Son vuruşlar arasında istediğinizi yapabilirsiniz dürtmek vs.)

– Koridoru kazanmak.(Totemler ve baskınlarla)

– Destek rolü olarak saldırı gücü taşıyıcınızı koruyun , kendisinden bile , sakın unutmayın bunu.

– Görevler(Aşağıda belirtilen sıralama)

– Kill almak/aldırmak. (Bu doğru , görevler killerden daha önemlidir. Kill almak sadece size
taktisel avantaj verir , bunu kullanın FAKAT kendinizi tehlikeye ATMAYIN !)

İnhibitörler > Kuleler(Az Canlı Tehlikesiz Olan) > Baron > Ejderha > Kuleler > Bufflar Görevler oyun kazandırır , karşı tarafın planına alet olmaktansa kendi takım stratejinizi oluşturup savaşlara ve takaslara yön verin. Az canlı düşmanları çok uzağa kovalamaktansa , yerinizde kalıp görevlerinizi yapmaya devam etmelisiniz. Eğer durmanızı isterlerse , canları az iken size gelmelerine izin verin. Görevlerinizi rakibin nerde olduğunu bilmeden , kovalamadan veya katliam yapmadan gerçekleştiremezsiniz. Sezon değişiklikleri Ejderha/Baron ikilisini oyunun geç kısımında daha önemli hala getirdi. Bu yüzden devamlı olarak Ejder ve Baron etrafını totemlemek size taktiksel avantaj sağlayacaktır.

Anlayış

Ruh hali,duruş,eğlence,üzüntü ve sinir gibi faktörler oyununuzun kaderini belirler.

A)Etkileşimler

-Ruh haliniz sizin oynayış tarzınızı ve etkileşiminizi etkiler. Eğer maça sinirli bir şekilde girerseniz, en küçük bir şey sizi oyun dışına çıkarır ve sağa sola bağırınmaktan oyununuza odaklanamayabilirsiniz.

-Birilerine saldırdığınızda “neden” sorusunu her zaman görürsünüz.Bu onların oyun kazanmalarından çok , kendilerini savunma ve kendi bildiklerini yapmaya çalışmalarına neden olur. Bu döngü sadece bir “neden” kelimesiyle ortaya çıkar.

-Eğer insanların sizi dinlemesini istiyorsanız,saygılı olun, onlara ne yapmaları gerektiğini açıklayın bağırmayı tercih etmeyin.

B)Zihin Durumu


-Panik Yapmayın !!!
Bazen sizi tahrik edici hareketlerde bulunduklarında herşeyi unutun ve koşmaya başlayın , bu sizin olaydan zararsız çıkmanıza yarayacaktır.

-Savaşlarda sakin kalın ve vurkaç yapıp hayatta kalmaya odaklanın.Ölürseniz hiçbir şey yapamazsınız.

– Destek oyuncusuna karşı nazik olun , o takıma katkıda bulunmak için orda , bakıcılığınızı yapmak için değil.

– Destek oyuncusu olarak saldırı gücü taşıyıcınızı kurtarırsanız ona kendinizi alkışlayıp tebrik etmesini hatırlatın. Basit bir teşekkür ederim yine basit bir birşey değil ile desteklenince aranızda daha güçlü bir bağ oluşup kötü duygulara beraber karşı koyabilirsiniz. Bu zihinsel rahatlama ve birbirine güveni tetikler.

– Saldırı gücü taşıyıcısı olarak güvenin iyi olduğunu hatırlayın fakat limitlerinizi bilmezseniz ölü bir şampiyondan başka birşey olamazsınız. Her zaman tetikte kalıp şüpheci yaklaşmak en iyi durumdur.

C)Heyecan ve Fiziksel Durum

Eğer kendinizi çok iyi hissetmiyorsanız oynamayın.Bu kadar stress iyi değildir. Eğer çişiniz geldiyse , açsanız , köpeğiniz öldüyse , oynamayın ve kendinize biraz zaman tanıyıp kendinizi bulun. Eğer illaki oynayacaksanız bu durumda biraz müzik dinleyin bu sizin rahatlayıp odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

D)Oynak Şakacı

Hepimizin bazı kötü ve iyi hissetmediği günleri vardır ve bu durum sizi hemen ilgilendiğiniz şeyde kötüye sürükler. Bu yüzden oyunlarda biraz haz almaya çalışın , takım arkadaşlarınıza sinirinizi aktarmanıza hiç mi hiç gerek yok.


Mekanikler

Klavyenizi çekiçlemekle doğru zamanda doğru tuşlara tıklamanın farkı.

Şampiyon mekanikleri şampiyondan şampiyona bi hayli değişmektedir. Bazı şampiyonlar steroidli (Draven,Twitch,MF,Tristana) öbürleriyse saldırı gücü büyücüleri (Lucian , Corki , Ez , Graves) gibidir. Detaylar önemli değildir, kombolarıyla nasıl oynandığını ve limitlerini anlamak ile ciddi takas vuruşları gerçekleştirebilirsiniz.

*Otomatik(Akıllı) Yetenekler
Bu opsiyonu kullanmak size 1 mouse klik tasarrufu sağlar. Yani açınızı ve hedefinizi ayarladıktan sonra Q yeteneğine ardından mouse tuşuna tıklamak size yarım saniye kaybettirebilir. Bu hedefli yeteneklerde son derece önemlidir. Fakat şunu not edelim ki Varus ve Vi’nin Q yeteneği gibi bazı şampiyonların zamanla kullandığı yetenekleri tamamiyle batırabilir.

*Saldır ve Hareket Et
Genellikle A tuşuna atanan,hayat kurtarıcı,imlecin gösterdiği yere doğru yönelip durduktan sonra en yakın hedefe saldıran özelliktir. Bu karşı tarafın size vurkaç yapmasından koruyabilen bir özelliktir.Eğer tuş atamalarına girerseniz “Oyuncu Saldırı Hareketi Tıklaması” olarak bu hareketin otomatik hali bulunur.

*Dur
Dur komutu karakterinizi herhangi bir şey yaptırmadan olduğu yerde durdurur ve saldırı veye yetenek kullandırmaz. Koridor evresinde veya savaşlarda yeteneklerden kaçınma ve kontrol altına almakta işe yarar.Ayrıca çalılarda iken otomatik saldırı yaptırmayıp yerinizi belli ettirmez.

*Kite
Kite’ın esas anlamı vurkaç demektir.Karşı tarafa saldırırken gelecek hasardan kaçınmak için yapılır.
En çok kullanım şekilleri;

*Uzun saldırı menzili ve mobilitesi olan karakterlerde menzile girip dürtme yapıldıktan sonra karşı tarafın menzilinden çıkıp
dürtülmeden geri gelmektir.Caitlyn bunun için uygundur.
*Saldırıp çimlere girerek rakibin görüş açısını kapatmak.
*Yavaşlatma,kapana kıstırma ve sabitleme gibi şeyler kullanarak rakibin size gelmesini engellemek.
*Rakip son vuruşla ilgilenirken menziline girip çıkarak dikkatini dağıtmak.
*Bazı şampiyonların yer değiştirme yetenekleri ile menzile bir anda girip rakibi şaşırtmak(Vayne taklası Ezreal büyü zıplayışı ve Sıçra kabiliyeti).
*Minyonları barikat olarak kullanıp rakibin yolunu kapatmak.
*Geriye dönük vurkaçlar rakibin sizi kovalarken üstüne yetenek veya normal saldırı ile vurkaç yapılası.Bu hareket takım savaşlarından
önemli birisini peşinizde koşturup üzerine yetenekler ve saldırılar yağdırarak belkide hiç takım savaşına dahil etmeden ortadan kaldırmak içinde uygulanabilir.

*Dikkat Değiştirme
Bir şampiyonun üzerindeki dikkatleri ve planları bir başkasına kaydırma görevidir.
*Her hangi bir kitle kontrol yeteneği bu görevi görecektir.
*Can yenileyen kabiliyetler ve yetenekler ve ayrıca kalkanlar bu baskı saldırı gücü taşıyıcısının üzerinden kaldıracaktır.

*Dost Duvarı
Saldırı gücü taşıyıcınızın Caitlyn ultisini veya Nidalee’nin mızrağını yemek üzereyken önünüze geçip kendini blok olarak kullanmasıdır.
*Geri zıplatmalar ve çekme yetenekleri çok iyi kullanıldıkları zaman görevlerini iyi bir şekilde yerine getirmektedirler fakat Fizz’i saldırı gücü taşıyıcınızın yanına koymak
istemezsiniz herhalde. Bunun yerine onu belli bir mesafede tutmak daha iyi olacaktır.
*Bazı yararlı şampiyon eşyaları vardır. Mikael’in Kazanı,3 tane destek şampiyon altın eşyası, fakat daha da önemlisi bunları nasıl kullandığınız. Panik yapmadan doğru olanı doğru anda
kullanmak en iyi seçenektir.
*Blitz ultisini koridorda 2v2 savaşlarında saklayıp pasifinin yakındaki şampiyonlara olabildiğince vurmasını sağlayabilir.
*Leona’nın Q yeteneğini 2 normal saldırısının arasına iyi yerleştirmesi ile yeni koyulmuş bir totemi anında kırabilmesi mümkündür.

Ortaklık

Alt koridor sadece saldırı gücü taşıyıcısı ile oynamak veya oynatmak değildir , sakın unutma yanınızda bir destek var ve bu birbirinize güvenmeniz anlamına geliyor. Bu bir 2 v 2 koridorudur , Rambo+1 v 2 değil.

Karşılıklı GÜVENilmesi gerekmektedir.Eğer birinden biri dikkat çekmek veya farmı ilerletmek gibi bir niyeti varsa diğer oyuncunun onu takip etmesi , oturup turşu kurmasından her zaman iyidir. Eğer takip ederseniz birşeyler yapmak için bir fırsatınız olur. Eğer etmezseniz giden oyuncunun 20 saniye içinde öleceği mümkündür. Kısacası eğer partnerinizin başı beladaysa karar vermelisiniz , onu kurtarabilir miyim yoksa kurtaramaz mıyım ? Evet yada hayır , yarım cevaplara zaman yok. Birşeyler olduğunda olayları takip edin fakat kör yarasalar gibi dalmayın, birşeyler yapın dövüşü kazanın ve geri çekilin , sakın fevri davranıp intiharınızı gerçekletirmeyin. Bir saldırı gücü taşıyıcısı koridor aşamasında , destek oyuncusu ona ne kadar iyi olmasını sağlıyorsa o kadar iyidir.Popüler bir inanışa göre destekler koridor evresinin %70 %80’ini oluşturuyormuş.

Koridorunu kazanmak

Koridoru kazanmanın bir sürü yolu vardır ama hiçbir zaman sadece öldürme skoruna dayalı olmamıştır.

1. Minyon Skoru: Rakibinden daha çok minyon katletmek. Son vuruş yapmakta daha iyi olmak bi yana dursun , rakibi zorlayıp geri çekilmesine ve minyon kaçırmasını sağlamakta önemlidir. Ayrıca minyon dalgasını rakip kuleden çok uzakta dondurmak her zaman daha güvenlidir.

2.Yıpratmak/Sürdürmek: Kendi canınız ve mananız , rakibinizin canı ve tabi ki desteğinizin can ve manasını mutlaka devamlı kontrol edin. Şayet ormancınız baskına hazır beklemiyorsa, manasız bir destekle sağ çıkmanız mümkün olamayabilir.

3. Dürtmek/Geri Püskürtmek: Her şeyinizle dalmayın , biraz takas vuruşları yapın ve her zaman daha iyi olduğunuzdan emin olun. Bilmelisiniz ki yanlış dürtmeler sürdürülebilirliği azaltır. Takas ve dürtü için en iyi zaman rakibin desteğinin pozisyonunda olmadığı zamandır.Böylece 2v1 oranla 2v2’de olduğundan daha çok hasar verirsiniz.

4. Baskınlar: Bir baskın elinin yardımı size dokunmak üzereyken koridorcu olarak sizin göreviniz her zaman poziyonu aldırmaktır. Sizin göreviniz rakibinizin dikkatini dağıtarak ormancınızın çalıya kolayca yerleşmesini sağlayıp bir “yemleme” ile rakibinizi olabildiğince ormancıya yaklaştırmaktır. Ormancınız pozisyonda değil iken rakibi KORKUTMAYIN.

5. Tecrübe Puanı: Çok nadir olarak ta görülse , tek başınıza iken minyon skoru ve tecrübe puanı ile koridoru kazanabilirsiniz. Rakibi laneden geriye itmek onların kulesinden çok uzakta koridoru dondurmak onlara hiç birşey vermezken size kolay tecrübe puanı/farm verecektir.
2v1 koridor yapmak gerçekten kritik bir durum yaratabilir ve rakibinizin “kırılma noktası”na sizden daha daha hızlı bir şekilde varmasına neden olabilir.

6.Kırılma Noktası ve Eşyalar: Kırılma noktasına rakipten önce varmak, genelde 2 ve 6. seviye , kritik bir erken takas/skor almanızı sağlayabilir. Eğer rakibiniz koridorda fazlasıyla kalmış canı/manası az ve gücü düşük , başlangıç eşyaları varsa buda bir beleş para hediyesidir ve kritik bir hata göstergesidir. Büyük ihtimalle koridordan püskürtecek belkide skor alacaksınız.

Koridor Tipleri

Koridora odaklanmanı ve nasıl oynayacağını gösteren metodlar.

Alt koridoru 3 kategoriye ayırabiliriz, püskürtme,dürtme,durgun. Her biri farklı bir taktikle ve riskle oynanır.

* Püskürtme Tipi(Çok Riskli)
Her açıdan iyi durumda fakat riski yüksek bir koridor tipidir. Genelde destek tarafından tercih edilen yöntemdir. (Thresh,Blitz,Leona) Bazı şampiyonların seviye 6’da büyük güçlü saldırılarıyla , dürtme tipi koridoru püskürtmeye çevirebilirler ve daha rakip buna tepki verene kadar çoktan püskürtülmüş olurlar.(Annie)

* Dürtme Tipi(Orta Riskli Fakat Yetenek Gerektirir)

Dürtme için çok iyi olan , Nidalee’nin mızraklarını gün boyu atması, bu püskürtme veya tüm yetenekleri üstüne boşaltma ile ilgili değildir.Normal saldırılar sürekli yapıldığı sürece işe yarayacaktır.
Elinizde olduğu sürece dürtmeye çalışın , saçma birşeyler yapmadığınız sürece (Yemlenmek veya ölmek gibi), canları azaldığında ister skor için gidebilirsiniz ister bedavadan farm/tecrübe puanı almak için onları korkutabilirsiniz.

* Durgun Tip(Güvenli ve Monoton/Sıkıcı)
Mananızı idare etme ve canınız korumaya odaklı , genel şampiyonlar Soraka, Sona ve Taric ,can verme yeteneği olmadan kabiliyet olan İyileştirme’yi kullanıp doğru bir şekilde oynanabilen bir koridor tipidir. Dürtüldüğünüzde devamlı yapabildiğiniz sürece takas yapıp yıpratmayla üstünlüğü kazanabilirsiniz. Bu sınırısız farm festivaline giriş biletinizdir.

Koridor Tiplerinin Hızlı Taktikleri
* Püskürtme Tipi – Saldırı gücü taşıyıcısını uzun süre dürterek , karşı tarafı tehlikeye sokup destek oyuncusunun savaş başlatma olsaılığını azaltın.
* Seviye 2 olmak için koridoru itin ve seviye ve farm avantajını elinize geçirip onların size bağlı olarak karar vermesini sağlayın.
* Dürtme Tipi – Bu erken dürtülerden kaçmak için bir yetenek savaşıdır.Eğer takas yapmak isterlerse takası yapmaktan veya tamamen geri çekilmekten korkmayın. Sizi BOŞ yere dürtmelerine izin vermeyin.
* Durgun Tip – Püskürtme koridor tipi , durgunun üstüne binen bir tiptir.Onları dürtüp canlarını azaltmaya zorladıkça , daha uzun hayatta kalmanızı ummak zorlaşacaktır.
* Karşı destek oyuncusunun hasar veremeden dürtmesini sağlarsanız manasını harcatmış olacaksınız.Güzel bir taktik olmasına rağmen uygulanması bir hayli uzun sürebilir.

Minyon Dalgası Temizlenmesi

Koridoru itmek defansif oynamayla karşılaştırılır.

Seviye 1’de 3 büyücü minyon 1 saldırı gücü taşıyıcısının hasarına bedeldir. Eğer minyonlarınızın yardım etmesini sağlarsanız avantajı ele geçirirsiniz. Ne kadar büyük minyon dalgası o kadar iyi hasar demektir. Buna minyon dalgasını komuta etmek denir.

İttirmenin İyi tarafları

-Eğer kulelerine kadar iterseniz rakibin minyon alamamasına sebep olursunuz.
-Yetenek atışlarına karşı iyi bir etten duvar oluşturursunuz.
-Daha iyi takas potansiyeli sağlar.
-Onların etten duvarını yok edip iyi bir dürtü/hasar olanağı doğar.

İttirmenin Kötü Tarafları

-İyi totemlemelisiniz.
-Kendi kulenizden uzak olmaz sizi baskınlara açık tutar ve risklidir.
-O haldeyken kendi ormancınızın baskın yapma olanağı neredeyse yoktur.
-Tamamiyle kulelerine ittirmelisiniz yoksa bedavadan farm alırlar.

A) Totemleme
Baskınları engellemek ve uyarılmak için birebir seçim.Koridor girişlerine veya nehir girişi çalısına rakip kule tarafındaki çalıya koyulması uygundur. Eğer karşı takımın ormancısının duvarlardan atlama yeteneği var ise mutlaka nehir çalısı totemlenmelidir. Koridor ittirme aşamasındayken bahsedilen bir kaç yeri totemlemek rahatlıkla farm/tecrübe puanı toplamanıza yardımcı olacaktır.

Defansif Koridorun İyi Tarafları

-Çok güvenlidir , kulenizi kucaklayıp hasar almama, savaştan kaçma avantajınız olucaktır.
-Düşük canınız veya karşı ormancının tank olmaması durumunda ormancılarının başarılı baskın yapma olasılığı çok düşüktür.
-Farm festivali yaşarsınız.
-Baskınlardan kaçış ve hayatta kalma oranınız yüksek olur.
-Kulenizin menzilinin hemen dışında minyon dalgalarını dondurursanız şayet çok iyi bir farm yakalarsınız.

Defansif Koridorun Kötü Tarafları
-Arkasına saklanamayacağınız minyonlar veya yetenek atışlarından kaçamayacak kadar dar alanınız varsa dürtülere aşırı yakalanırsınız.
-Eğer kule altına dalıcak kadar ileri seviye olurlarsa işte o zaman kaçacak yeriniz olmayabilir.
-Eğer geri dönerseniz kulenizi fena döverler.
-Dikkatli olmazsanız kuleniz farmınızdan çalabilir.
-Eğer minyon dalgaları çok büyürse başınız dertte olabilir.

B) Minyonu ve Kuleyi Kızdırmak
Kulenizin altına ittirildiğinizde, oradayken minyon kaçırmadan nasıl farm alacağınızı kavramanız gerekmektedir. Dürtmek isterseniz minyonların size karşı tepkisinin nasıl olacağını kestirmeniz gerekir.

Kulelerin menzili içinde saldırma önceliği:
-SİZİ DÜRTEN ŞAMPİYONLAR
-Evcil Hayvanlar(Malzahar,Elise,Heimerdinger vs.)
-Kuşatma Minyonu
-Minyon
-Ne kalırsa

Kuleler

Kuleleri kuşatırken kulenin menzilinde olan şampiyona saldırmak kulenin dikkatini size yoğunlaştıracaktır. Kuleden uzağa gittiklerinde saldırmak ve dürtmek için serbestsiniz. Eğer bir kere dikkati üstünüze alırsanız kaçışın tek yolu menzilden çıkmak veya hedef alınamaz hale gelmektir.

Minyonlar

Minyonların saldırabileceği başka hedefler olduğu sürece aynı taktik minyonlar içinde yapılabilir. Yani rakibinizi minyonlardan uzak iken olabildiğince otomatik saldırılarınızla dürtebilirsiniz. Şunu unutmayın kuleler şampiyona verilen herhangi hasarda tetiklenirken minyonlar sadece otomatik saldırılarla tetiklenir , büyüler etkilemez.

Koridoru Dondurmak
Minyon dalgalarıyla aynı yerde tekrar ve tekrar ve tekrar savaşmak için kullanılan taktiktir.
Bunu yapmanın en kolay yolu, sona 3 büyücü minyonu bırakıp sizin minyonlarınız bitse dahi yenileri gelene kadar kum torbası görevini görmenizdir.

Yavaş İtme
Orta/Geç oyun evrelerinde kule kıtlığı yaşandığı veya 2 kule arasının uzak mesafe olduğu zamanlarda , büyük minyon dalgası yaratıp yavaşça ilerletmektir. Eğer basit dalga ise bütün büyücü minyonları öldürün. Eğer kuşatma dalgasıda içlerinde varsa kuşatma minyonunu en sona bırakmanız gerekmektedir. Bu mekanizmayı kullanarak tek başına kuşatmanın veya yakın mesafe minyonların sizin dalganızı kolayca temizleyip rakip dalganın yenilerinin gelmesine yardımcı olacaktır. Bu durumda takım savaşı olacağı vakit kule kaybetmemek için aşağıya mecburen adam gönderip 4v5 savaşa girmek durumuna gelirler.

Kal ya da Git?

Üsse geri döneceğiniz , orta koridora baskın yapacağınız veya kulenizin savunmak için birini bırakacağınız zamanlar.

Koridorunuzu kuvvetli bir şekilde ilerletirken, kendinize koridoru bırakıp öbür görevlerinizi yerine getirmek için zaman yaratmış olursunuz.

Üsse Dönüş

Koridorda yapılacak bir şeyler olduğu sürece risk almadan kalın. Bu az canlı kuleleri yıkmak, minyon skorunuzu ilertletmek hatta öldürme skoru almak için bile vakit ayırabilirsiniz.

İlgilenmeniz Gereken Durumlar(büyük Yazı)
-Eşyalarınız bir kırılma noktasıdır. Eğer rakibinizin A.M.K Kılıcı var ve sizde sadece doran varsa bu “Üsse Dönmeyi” unutmanız yüzündendir.
-Mana, ne siz ne de partneriniz manasızken hiç bir işe yaramazsınız.
-Can, rakibinizi kule altı savaşına yemlemediğiniz sürece yine işe yaramazsınız.
-Gelecek baskınlar, kulenizin yardımıyla hayatta kalabilir misiniz? evet ya da hayır. Bu seçimle koridoru terk etmeli ya da defansif oyuna geçmelisiniz.

Orta Koridora Baskına Gitmek

Herşeyden önce eğer güvenemeyeceğiniz bir kitle kontrol yeteneğiniz yoksa bunu hiç denememeniz en iyi durumdur. Aksi takdirde öldürme skoru alamadan koridorunuza dönmek zorunda kalırsınız. Kaçırdığınız farmlara mı tecrübe puanına mı altına mı üzülün ?
Ayrıca orta koridoru baskınlamak için önce koridor partnerinizi güvenli ve can mana değerlerinin yüksek durumda olması gereklidir. Bu taktiği en güvenli gerçekleştirmek için öncelikle alt koridordan bir kuleyi yıkın gerekli ise bir minyon dalgası daha ittirin. Bu size, orta koridora gidip beklenmedik bir baskın gerçekleştirip geri gelmeniz açısından yeterli zamanı kazandıracaktır. Bir kaç ittirme potansiyeli olan destek karakterleri kendileri için koridoru ittirip altın toplayabilir. Bu hem karşı tarafın sanki sizin saldırı gücü taşıyıcınızın eşya almak için üsse döndüğünü düşündürtecektir. Tabi orta koridorda gerekenden fazla oyalanırsanız alt koridordaki partneriniz için risk yaratabilirsiniz. Sonuçta 2v1 den bir destek olarak ayrılmak sıkıntı verici bir durum olabilir.

Pozisyonlanma

Pozisyonlanmanın kabaca anlamı, kaçış veya ortaya çıkış, tehdit değerlendirmeleri için oyun bilginizden yaralanarak karar verilmesi ve uygulanılmasıdır.

*Kontrol Bölgeleri
İçinde olduğunuzda tehlikede bulunduğunuz alanlara denir. Burası genelde size karşı yetenek atışı için uygun mesafe ve zamanı bekleyen şampiyonlarda yaşanır.
Blitz’in sizi çekmek için koridorun kenarlarında beklemesi sizi korkutucak ve hatta geriye gitmenizi sağlayıp farm kaçırtacaktır.

*Tehlike Bölgeleri
Yakın mesafeli şampiyonlar açısından onlara ne kadar yaklaşırsan o kadar tehlikeli olurlar. Buna en iyi örnek Riven, kullanabileceği yetenekler ondan uzaklaştıkça azalır.
Büyücüler ve saldırı gücü taşıyıcıları içinde aynı şey söz konusudur. Eğer çok yakın ve yeteneklerden sıyrılmak için hazırsanız onların hedef almaları çok zorlaşacaktır.

*Çalılar
“Görüş”ü ve çalıları size vurkaç yapmanız veya rakiplerinizi çaktırmadan beklemeniz için gerekli bir araç gibi görün. Her zaman çalılara totem koyarak düşmanı şaşırtın ve dürtülmesini sağlayın. Eğer br çalıya girdikten 10 saniye sonra ölürseniz kuleden çok uzak olduğunuzdan değil oraya totem koyulmuşmu takip etmediğinizdendir.

*Duvarlar
Duvarlara sürterek ilerlemenin alemi yok uzaklarında durun. Eğer yanında durursanız yetenek atışlarından kaçmak için tek yönünüz veya Sıçra büyünüz olacaktır. Her ikiside kötü sonuçlanan şeylere yol açar.

*Hedefli Yetenekler

Bunlar acı verici şeylerdir. Allah razı olsun ki yetenek atışlarına göre daha az hasar verirler ama genelde bir sersemletme veya yavaşlatma etkileri olur. Örneğin Taric’in sersemletmesi yolda üzerinize gelirken zıplayın !(Tristana,Ezreal) Sersemleseniz dahi onların planladığı yerden uzakta ve pozisyon dışında olursunuz.

*Totemlemenin Önemi
Son çıkan yamalarda ormancılık çok daha kolaylaştırıldığı üzere tek başına ejderha ölümleri erkenden görülmeye başlandı. Bundan dolayı orayı totemlemek gerçekten önemli bir harekettir.

*Baskın

Baskınlamanın en iyi vakti rakibin kaçış yeteneklerini kullanmış olması veyahut koridorda çok ileride ve riskli şekilde oynamasıdır.
Kendi kulelerinin oradan itibaren onlara yaklaşıp kulelerine çekilmelerine izin vermemeniz gerekmektedir. Böyle kaçış yolu için ya nehiri seçerler ya da kara toprağı.

Oynayış Tarzları

Oynayış tarzlarınız karşı şampiyonlara karşı hatta alt koridor dışındaki olaylara olan tepki ve davranışlarınızdır.

Agresif , pasif ve yemleme olmak üzüere 3 ana oynayış tarzı bulunmaktadır. Rakibin neler yapabileceğini kestirmek için biraz gözetlemeniz yeterli.
Eğer bir anda agrasif oynamaya döndüyse ya kısa bir sürede baskın geliyor ya da sizden önce kırılma noktasına ulaştı demektir.
Eğer rakibiniz anlarsa bu bilgiyle onları yemleyebilir, baskın yapabilir veya blöfte atabilirsiniz.

*Agresif
Aktif olarak bir şeylerin canını aşırı azaltmak veya kimin patron olduğunu göstermek için üzerine çullanmak gibi şeyleri yaptığınız stildir. Baskın anında veya hemen öncesinde , blöf için veya yemleme için kullanılır.

*Pasif
Her türlü hasar ve kabadayılıktan kaçmaktır. Güvenli olacağınıza inanıyorsanız kule altına bile pusabilirsiniz.

*Yemleme
Rakibinize saçma sapan hareketler yaptırma sanatıdır bu stil.Az canlı bir Blitz takip etmektir bu sanat. Hemde kendi kulesinin altına kadar takip etmek. Siz at gözlüğünüzü çoktan takıp Blitzin can değerine odaklanmışsınızdır:|–_______|
Son anda minyonlarınızın olmadığını ve o büyük, paslı, metal elin gövdenizi kavrayıp önce kulenin altına sonra da bulutlara yükselttiğiniz görürsünüz.
Ardından “En Enemiğ Hez Biğn Sıleğyn”. İşte bu sanattır. Adamı çıldırtıp haritayı koşturtan , 1 canla kaçtı diye 5 kulenin altına girdirten sanat.
(İyi hoşta riski de yok değil , tamamen sizin yetenekelrinize ve oynayışınıza kalmış.)

YORUMLAR

Ad

arayuz,3,bulten,15,diger,8,diğer,1,espor,9,ipucu,22,ipuçları,9,pbe,9,slider,1,sorun,4,
ltr
item
Porocuk: Alt Koridorun Dinamiklerini Anlamak İçin Rehber
Alt Koridorun Dinamiklerini Anlamak İçin Rehber
https://3.bp.blogspot.com/-bOdvTB_WWKg/V5nOSwTkcfI/AAAAAAAAA8c/RJNrnZxc0Zwt2qMkAlXzy6TZaIsEPd2TACLcB/s640/thresh_vs_lucian__fan_art__by_lionsketch-d7ywcuk.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-bOdvTB_WWKg/V5nOSwTkcfI/AAAAAAAAA8c/RJNrnZxc0Zwt2qMkAlXzy6TZaIsEPd2TACLcB/s72-c/thresh_vs_lucian__fan_art__by_lionsketch-d7ywcuk.jpg
Porocuk
http://www.porocuk.com/2016/07/alt-koridorun-dinamiklerini-anlamak.html
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/2016/07/alt-koridorun-dinamiklerini-anlamak.html
true
35114548179010119
UTF-8
Loaded All Posts hiçbir şey bulunmadı HEPSİNİ GÖR Devamı Cevap Ver İptal Sil By Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör SENİN İÇİN SEÇTİK LABEL YAZI ARA BÜTÜN YAZILAR Not found any post match with your request Anasayfa'ya dön Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow BU PREMİUM İÇERİKTİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy