Yeni Başlayanlar için League of Legends İpuçları

League of Legends karakteristik bir oyun değildir. Eğer oynamaya ilgiliyseniz , yapacağınız saçma hareketlerden dolayı bunlamış hissedebil...


League of Legends karakteristik bir oyun değildir. Eğer oynamaya ilgiliyseniz , yapacağınız saçma hareketlerden dolayı bunlamış hissedebilirsiniz.Korkmayın.

Bu kuralları takip edin ve League of Legends’da level 30’a kadar olan (ve daha sonrasına) uzun ve heyecanlı yolculuğunza başlayın. İyi olacaksınız.

Belirli Şampiyonlar ve Pozisyonlar Üzerinde Kendinizi Yormayın. En Azından İlk Beş Level.

Oyuna yeni başlamışsanız birçok şampiyon ve kordior deneyin. Bunlardan size en uygun olanını seçin. Yakın dövüş şampiyonlarında mı iyisiniz yoksa menzilli şampiyonlarda mı? Büyücülerde mi iyisiniz yoksa Suikastçılarda mı? Hepsini deneyerek en iyi olduğunuz yeri belirleyin.

Haritadaki Temelleri ve Pozisyonları Öğrenin

Sihirdar Vadisi 3 koridordan oluşmaktadır.Üst koridor (TOP), Orta koridor (MİD), Alt koridor (BOT) koridorların arasında kalan alan ise Ormandır.

Üst Koridor(TOP): Genelde tank şampiyonların oynadığı koridordur.Fakat bazı tamamen hasar odaklı şampiyonlarda oynanabiliyor.(Fiora,Rumble,Lulu…)Yada ikisinide yapabilen bazı şampiyonlarda var.(Darius,Volibear…) Ejderha ve Alt koridorda çıabilecek herhangi bi savaşa uzaklığı yüzünden üst koridorda ışınlan büyüsü tercih edilir

Orta Koridor(MİD): Üst koridor gibi tek başına oynanan bir koridordur.Genelde Yetenek Gücü (AP) odaklı şampiyonlar oynanır.Şampiyonun yeteneklerine göre ofansif olarak tutuştur yada defansif herhangi bir büyü tercih edilebilir.Herhangi bir kaçış mekanizması olmayan şampiyonlar örneğin cassiopeia-viktor genel olarak şifa arındır gibi büyüleri tercih eder.

Orman(JUNGLE): Tek bir şampiyon koridorların arasındaki tarafsız canavar kamplarını öldürerek kendini güçlendirir.Kampları kolay öldürmek için çarp büyüsü kullanılır.Bu arada da diğer koridorlara baskınlar yaparak kendine yada takım arkadaşlarına skor kazandırabilir.Genelde Tank kendini iyileştirebilen yada kalkanı olan şampiyonlar tercih edilir.Orman kampları yüksek hasar verdiğinden kırılgan şampiyonlar tercih edilmez.

Nişancı-Alt Koridor(BOT): Alt koridora giden 2 şampiyondan biridir.Menzili yüksek ve Saldırı güçleri yüksek şampiyonlar tercih edilir.Genelde kırılgan oldukları için Yanlarında bir destek şampiyonu ve defansif sihirdar büyüleri ile oynarlar.Oyunun başlarında minyonları öldürerek kendilerine altın ve seviye kazanırlar ilerleyen dakikalarda hasarları oldukça artar.

Destek-Alt Koridor(BOT): Alt koridora giden 2. şampiyondur.Genelde yanındaki nişancıyı koruyabilecek/iyileştirebilecek şampiyonlar tercih edilir.Çoğunun kitle kontrol etkileri yüksektir. Minyonları nişancı aldığından kendilerine altın kazanmak için farklı eşyaları vardır.

Belirli Aralıklarla Mini-Haritaya Bakın
League of Legends’da haritadaki olayların farkında olmak neredeyse her şeyden çok daha önemli.Yakın çevrede ne olduğunu anlamak önemlidir.Herhangi koridordaki şampiyonun kayıp olması her an yanınızda olabileceğine işarettir.Bu gibi durumlarda güvenli bir pozisyona çekilip beklemeniz o oyuncunun vakit ve gezdiği süre boyunca minyon kaybetmesine neden olacaktır.

Bütün Rolleri Deneyin Fakat Bir Tanesine Odaklanın

İlk 30 level için herhangi bir planınız olmaz.Bütün koridorları oynamanız sizin için pekde iyi bir fikir değildir.Bir koridra odaklanın ve tekrar tekrar onu oynayın.Bu o koridorun ince ayrıntılarını öğrenmeniz için en iyi yoldur.

(En Azından)20 Level’e Kadar Ormancılığı Düşünmeyin

Ormancılık oyunun ilk başlarında tavsiye edilen bir rol değildir.Diğer rollere göre daha çok uzmanlık gerektiren bir koridor olan ormancılık belirli yetenekler,deneyimler,şampiyonlar gerektirir.

İyi Oynadığınız Birkaç Şampiyon Bulun ve Onlarla Birsürü Oyun Oynayın

Benzer takım kompozisyonlarında bir şampiyonu öğrenmenin en iyi yolu onu 5,10,20 yada daha fazla oyunlar oynamaktır. Tabi ki yeni şampiyonlar da denemeye devam edin

Kısayol Tuşlarını Ezberleyin


İşinizi kolaylaştıracak birkaç kısayol.

Q,W,E,R: Şampiyonunuzun asıl yetenekleri.
Ctrl+ Q,W,E,R: Yetenekleri geliştirmenizi sağlar.
Alt+ Q,W,E,R: Yeteneği kendi üstünüzde kullanmanızı sağlar. (Mümkünse)
Shift+ Q,W,E,R: Yeteneği imler üzerinde kullanmanızı sağlar. (Mümkünse)
F,D: Shirdar Büyüleri.
S: Her ne yapıyorsanız durmanızı sağlar. Minyona vuruyorsanız vurmayı bırakır yürüyorsanız durmanızı sağlar.
1-7: Eşyalarınız.
Spacebar: Kamerayı şampiyonunuzun üstüne getirir.
G,V : Haritaya işaretler atmanızı sağlar.
Y : Kameranızı şampiyon üstüne kilitler ve her hareketinizde şampiyonu takip eder. Yada kilidi açar ve kameranın sizin kontrolünüzde hareket etmesini sağlar.
B : Geri dönüş büyüsünü yapmanızı sağlar 8 saniye sonunda üssünüze ışınlanırsınız.
P : Market sekmesini açar.
Tab : Skor tablosunu açar burda oyuncuların yaptığı minyon sayısı skorlar ve seçtiği büyüler görünür.

Lol Dilini Öğrenin

Oyunda birçok kısaltma mevcut ve bunlar genelde önemli şeyleri belirtir.
CS (Creep Score): Türkiye sunucusunda farm olarak ta bilinen kaç minyon öldürdüğünüzü belirten sayıdır.

CC (Crowd Control): Kitle kontrol etkileri anlamına gelir sersemletme kışkırtma yavaşlatma yerine sabitleme vb. etkilerdir.

Drag: Ejderhanın kısaltmasıdır genelde drake olarak ta söylenir.Vadideki iki destansı canavardan biridir ve öldürmek tüm takıma belirli güçlendirmeler verir.Öldükten 6 dakika sonra tekrar canlanır
.
Gank : Baskınlar genelde ormancılar tarafından yapılır. Orta koridor oyuncuları kendini öne geçirmek içinde alt yada üst koridora gidip baskın yapabilir. Haritada bir rakip şampiyonun kayıp olması her an size baskın yapabileceği anlamına gelir.Bundan korunmak için koridorunuzun yakınına koyacağını totemler ile gelecek rakipleri önceden görebilirsiniz.

Wave Clear : Bir şampiyonun bir minyon dalgasını temizleme potansiyelidir. Kule kuşatmasına karşı önemli yetenektlerdir.

Bait: Yemleme denilen olaydır. Rakip şampiyonlara yalnız görünüp onları takım arkadaşlarınızın saklandığı yere çekerek pusuya düşürebilirsiniz.

Kite-Kiting : Vur-kaç denilen olaydır genelde saldırı gücü taşıyıcılarında en önemli iştir. rakip şampiyonlardan kaçmak için herhangi bir büyünüz yokken düz koşarak onlardan kaçmanız gerçekten zor olacaktır.Bu esnada rakip şampiyona vurup hemen geri hareket ederek onlara hasar vererek sizi takip etmemelerini sağlayabilrsiniz.

KS (Kill-Steal) : Takımınızdaki arkadaşınızın bir rakip şampiyonlar savaşırken canını azaltıp sizin sadece son vuruşu yaparak almanızdır. Abartılarak fazla yapılırsa takımınızdaki oyuncuları geri düşürebilir ve kaybetmenizi sağlayabilir.

MR: Magic resist yani büyü direnci demektir.

Yeni Oyuncu Olduğunuzu Söylemekten Çekinmeyin

Bu hiçte utanılacak bir şey değildir.Sonuçta herkes oyuna bir yerden başladı ve herkes zamanında yeni oyuncuydu.Öğrenmek ve denemek utanılacak bir şey değildir.

Takım Arkadaşlarınızla İletişim Kurun


İletişim bu oyunda gerçekten önemlidir.Gerek oyun sohbetinden gerekse işaretlerle takım arkadaşlarınıza olaylar konusunda bilgi vermeniz her zaman sizin işinize yarayacaktır.Bir ormancının koridora baskına gitmeden önce o şampiyona haber vermesi baskının daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

Birkaç Sesli İletişim Programı İndirin

Oyun içinde herhangi bir sesli iletişim bulunmadığından ve önemli bir olay sırasında chat’e yazı yazmak mümkün olmadığından bu tip programlar işinize yarayacaktır.

Belirli Şampiyonlar İçin Önceden Yapılmış Rehberlere Göz Atın

Bir şampiyonu ilk kez oynuyorsanız o şampiyon için alınacak eşyalar yada kabiliyet ayfası türü şeyleri belirlemek zor bir iştir bunlar için internette birçok rehber bulunuyor.Bakmayı unutmayın.

Yemeğe Dönüşmenize İzin Vermeyin

Lol hakkındaki başka kötü bir düşünce ise ölümlerdir.Tekrarlanan ölümler bir şampiyonun güçlenmesine ve sizi kartopu etkisine bağlamasına yol açar. Ve sizde bu şampiyonu Beslemiş gibi görünürsünüz. Eğer bir şampiyon sizi 2,3,4 sefer öldürürse artık yapacak pek bir şeyiniz kalmamış demektir ancak takımca oynamayı denemelisiniz.

Öldüğünüzde Nedenini Anlamaya Çalışın
Yaptığınız herhangi bir hata, Bir şampiyonun size hesapladığınızdan çok hasar vermesi yada bir yetenekten kaçamamanız. Nedeni ne olursa olsun üzülmeyin. Sadece birdaha ki sefer için aynı hatayı yapmamaya çalışın. Bu konuda ölüm özeti size yardımcı olacaktır.

Minyonlarınızın Arkasında Kalın
Belirli yetenek atışlarından kurtulmak ya o anki büyüleriniz yada el becerinizle yapabileceğiniz bir şey. Bunu önlemek için rakibin size uzaktan atıcağı yetenekleri minyonlarınızın arkasına geçerek engelleyin. Kendinizi koruyun ve rakibin minyona vereceği hasarla minyon kaçırmasını sağlayın.

Kulelerin menzilinde Kalmayın!
Eğer rakip bir kulenin altına kendi dost minyonlarınız bulunmuyorsa bu kulenin size saldıracağına işarettir. Kuleler oyunun erken dönemlerinde yüksek hasarlar verir ve sizi rahatlıkla öldürebilir. Eğer siz bir rakip kulenin altında bir şampiyona saldırırsanız kule yine size vurmaya başlayacaktır. Yani hamlelerini yaparken Dikkatli olun .

Son Vuruş Yaparak Minyonları Alın
Bir başka önemli konuda minyonları keserken sadece son vuruşu yapmaktır bu hem minyon kaçırma olasılığınızı azaltır hemde minyonların rakip kuleye çok yaklaşmamasını sizin güvenli bölgede kalmanızı sağlayacaktır. Minyonlara yapacağınız son vuruşlar size altın kazandıracaktır. Bu yüzden oyun boyunca alacağınız minyonların sayısı önemlidir. Unutmayın 17 minyon 1 skora eşittir yani skorda geri düşseniz bile minyon keserek rakibi yakalamanız mümkündür.

Baskın Yememek İçin Koridoru İttirmeyin


Resimde de görüldüğü gibi koridorun kendi kulenize yakın kısmı sizin için her zaman güvenlidir. Rakibin sizin kulenizin altından size baskın yapması onun ölümü ile sonuçlanır. Fakat siz koridoru hızlı bir şekilde ittirir ve totemsiz oynarsanız rakip takımdan gelecek ormancı yada orta koridor sizi bir anda öldürebilir.

Oyun Boyunca Minyon Kesmeyi Bırakmayın
Oyunun her dakikasında almanız minyon skoru genelde dakika x 10 olarak hesaplanır. Bu sayı size eşya almanız için yeterli altını sağlayacaktır.

20. Seviyeye Kadar Rünler Konusunda Endişelenmeyin
Oyun içinde en çok fark yaratabilen etmenlerden biride rünlerdir. Fakat 30. Seviyede asıl kullanacağınız rünler olan 3. seviye rünler 20. Seviyeden sonra alınıyor yani sizin 1. ve 2. seviye rünleri almanızın size pek bir faydası olmuyor.

Kabiliyet Sayfalarınızı Ayarlamayı Unutmayın
Oyunda bir diğer etmense kabiliyet sayfalarıdır. Rünler gibi oyuna etkisi büyüktür. Fakat rünlerin aksine satın alınöazlar her seviye atladığınızda bir kabiliyet puanı kazanırsınız. Toplamda 30 kabiliyet puanınız olabilir. Kabiliyetler 3 gruba ayrılır. Saldırı , Savunma , İşlevsel. Her karakter için farklı bi kabiliyet dizilimi vardır.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
Loading...
Ad

arayuz,3,bulten,15,diger,8,diğer,1,espor,9,ipucu,22,ipuçları,9,pbe,9,slider,1,sorun,4,
ltr
item
Porocuk: Yeni Başlayanlar için League of Legends İpuçları
Yeni Başlayanlar için League of Legends İpuçları
https://1.bp.blogspot.com/-I0TfNjLtLrg/V5nLagcH8lI/AAAAAAAAA8Q/o1tLOtwwG20v8WusbXfU1X5fLTAsxZIcQCLcB/s400/lol-ipucu.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-I0TfNjLtLrg/V5nLagcH8lI/AAAAAAAAA8Q/o1tLOtwwG20v8WusbXfU1X5fLTAsxZIcQCLcB/s72-c/lol-ipucu.jpg
Porocuk
http://www.porocuk.com/2016/07/yeni-baslayanlar-icin-league-of-legends.html
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/
http://www.porocuk.com/2016/07/yeni-baslayanlar-icin-league-of-legends.html
true
35114548179010119
UTF-8
Loaded All Posts hiçbir şey bulunmadı HEPSİNİ GÖR Devamı Cevap Ver İptal Sil By Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör SENİN İÇİN SEÇTİK LABEL YAZI ARA BÜTÜN YAZILAR Not found any post match with your request Anasayfa'ya dön Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow BU PREMİUM İÇERİKTİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy